منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان chtkashan@ ::: آدرس پیام رسان تلگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

ابراز نگرانی جمعی از دوستداران میراث فرهنگی از مسدود شدن دید منظری خانه تاریخی بروجردی

خبرنامه اداره
در پی ابراز نگرانی جمعی از دوستداران میراث فرهنگی از مسدود شدن دید منظری خانه تاریخی بروجردی از داخل خیابان علوی مهران سرمدیان معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کاشان از برگزاری جلسه مشترکی باحضور فرمانداری، اداره راه وشهرسازی، شهرداری کاشان ، شورای اسلامی شهر، اداره میراث فرهنگی و نماینده سرمایه گذار و مالک پروژه مجتمع پذیرایی و گردشگری و تجاری راهب خبر داد.

تعداد بازدید : 87

تاریخ ثبت : چهار شنبه 21 آبان 1399سرمدیان گفت: پیش از این در خصوص مجوزات، دلایل و چگونگی شکل گیری این  توضیح داده بودیم که قبلا در این محل دو پلاک مخروبه و یک منزل مسکونی فاقد ارزش با ارتفاع تقریبی 9 متر از سطح معبر خیابان علوی قرار داشت که منظر زننده ای در این محور ایجاد کرده بود، تا اینکه با درخواست شهرداری، سرمایه گذاری با هدف احداث مجتمعی با کاربری پذیرایی گردشگری و تجاری معرفی شد.
 پس از مکاتبات و پیگیری های مکرر، اداره کل استان با درنظر گرفتن اصولی همچون رعایت ارتفاع منطبق با ضوابط حریم محله سلطان امیر احمد، درون‌گرا بودن و استفاده از نماهای سنتی و ساده و هماهنگ با بافت تاریخی پیرامون و همچنین کاربری متناسب با گردشگری و صنایع دستی و مشروط به طی کامل مسیر قانونی لازم موافقت خود را با احداث این بنا اعلام نموده بود.
 لکن به دلیل ابراز نگرانی هایی از طرف دوستداران میراث فرهنگی و فعالان  فرهنگی و به خصوص درخواست ایشان برای برقراری امکان دید گنبد زیبای بخش سرپوشیده تابستان نشین خانه بروجردی از داخل خیابان علوی، و با پیگیری دستگاه ها و نهادهای مسئول، جلسه ای به منظور اتخاذ تصمیمات جدید برای رفع این نگرانی ها برگزار شد و علاوه بر ضوابط و محدودیتهای کنترل کننده قبلی، باز هم محدودیتهای جدیدی در نظر گرفته شد. از جمله با همراهی مالک پروژه و همکاری شهرداری در انجام اقدامات جبرانی شناور در  مکانی دیگر، تعداد پنج غرفه ی جبهه شمالی پروژه که در امتداد و مجاورت خیابان علوی بود حذف گردید که با اجرای این کار و عقب نشینی چند متری طبقه همکف ساختمان، علاوه بر کاهش تراکم و حذف حدود ۱۳۰ متر مربع از زیربنای مجموعه، منظر گنبد خانه بروجردیها نیز به طور کامل از داخل خیابان علوی قابل رؤیت خواهد بود.
نهایتا با امضای صورتجلسه ای و بر مبنای توافقات جدید اقدامات لازم برای باز طراحی نقشه های پروژه جهت ارائه به اداره میراث فرهنگی واخد تاییدیه و نهایتا اصلاح پروانه ساختمانی آغاز گردید تا انشاا... با تغییرات جدید، دغدغه های دوستداران و فعالین میراث فرهنگی شهر در خصوص امکان دید گنبد زیبا و معروف خانه بروجردی از داخل خیابان علوی مرتفع گردد.

روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان