منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان chtkashan@ ::: آدرس پیام رسان تلگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

مرمت بخشی از تزئینات گچبری خانه تاریخی بروجردی آغاز شد.

خبرنامه اداره
به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کاشان، «مهران سرمدیان» با اعلام این خبر افزود: فاز اول مرمت تزئینات گچ بری خانه تاریخی بروجردی با اعتباری بالغ بر 500 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی آغاز شده است.

تعداد بازدید : 144

تاریخ ثبت : پنج شنبه 30 مرداد 1399


معاون مدیرکل و رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کاشان گفت: خانه بروجردی‌ یکی از آثار شاخص تاریخی شهر کاشان است که در محله سلطان امیراحمد واقع شده ودرنیمه دوم قرن ۱۳ هجری و در زمان قاجار ساخته شده است و به‌ طوری‌که در کتیبه چهار طرف تالار آن آمده‌است، ساخت بنا به سال ۱۲۹۲ ه-ق بازمی‌گردد.

سرمدیان پاکسازی، استحکام بخشی و بازسازی گچ بری ها را در بدنه خارجی زمستان نشین حیاط بیرونی خانه بروجردی از اهم اقدامات این پروژه مرمتی عنوان کرد.

وی اضافه کرد با توجه به اینکه این تزئینات ارزشمند طی سالیان زیادی در معرض باد و باران و عوامل جوی قرار گرفته دچار آسیب های فراوانی شده و بخشی از این گچ بری ها دچار ریختگی و پوک شدگی نیز شده است و برای آنها عملیات پاکسازی مکانیکی، شیمیایی ، تثبیت ، استحکام بخشی و سپس مرمت و بازسازی صورت خواهد گرفت . مرمت قسمت های تخریب شده متناسب با اصول و ضوابط علمی، نظری و اجرایی حفاظت و مرمت می باشد .

سرمدیان گفت: تزیینات گچ بری، یکی از شاخص ترین تزیینات وابسته به معماری ایران می باشد و حفاظت و مرمت صحیح و اصولی آنها امری لازم و ضروری به شمار می رود. خانه بروجردی دارای گچ بری های متنوع و ارزشمندی است  و انواع گچ بری های  برجسته و حجیم با طرح های چدنی تا گچ بری های ظریف و پرکار با طرح های بسیارمتنوع عمدتا شامل نقوش گیاهی ، گل و مرغ، پرنده ، میوه ، طرح های گلدانی و ... می باشد .

این خانه تحت شماره ۱۰۸۳ در تاریخ 13/3/1354در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌است. خانه بروجردی با خیشخان های قرینه هلالی شکل زیبایی بر بام تالار و کلاه فرنگی روی آن یکی از زیباترین جلوه‌های معماری ایرانی را به معرض نمایش می‌گذارد و از نظر محبوبیت جاذبه توریستی به عنوان انتخاب برتر یونسکو در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ اعلام شده است.