منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان chtkashan@ ::: آدرس پیام رسان تلگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

مرمت وموریانه زدایی مسجد علی قهرود کاشان با همکاری هیئت امناء مسجد واداره اوقاف وامورخیریه به انجام رسید .

خبرنامه اداره
مهران سرمدیان معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان با اعلام این خبرگفت: به علت آسیب جدی موریانه‌ها در قسمت‌هایی از این بنا، کنترل و پاکسازی موریانه‌های مسجد علی قهرود در دستور کار اداره میراث فرهنگی کاشان قرار گرفت.

تعداد بازدید : 174

تاریخ ثبت : شنبه 4 مرداد 1399


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان مهران سرمدیان با بیان اینکه  مسجد علی قهرود یکی از ارزشمند ترین بناهای دوره ایلخانی این شهرستان است افزوداین مسجد تاریخی که  به شماره  4228 در تاریخ 05/09/1380 به ثبت ملی آثار تاریخی ایران رسیده است در بخش مرکزی بافت قدیم روستای زیبای قهرود قرار دارد..
این بنا با توجه به آثار و تزئینات باقیمانده از جمله کاشیهای مستقر در سردر ورودی به شبستان اصلی و درب پر از نقش و کتیبه مربوط به سنه 700 هجری قمری و هنمچنین کاشیهای داخل محراب که از نوع کاشیهای زرین فام و مربوط به خاندان ابی طاهر کاشانی است قدمت مسجد را حدود 800 سال پیش و همزمان با دوران مغول معرفی می کند.

سرمدیان در ادامه گفت کار موریانه زدایی ومرمت این مسجد با اعتباری بالغ بر 500میلیون ریال توسط اعتباراتی که هیئت امنای مسجداز طریق خیرین جذب کرده بودند وهمچنین بخشی از هزینه ها از طریق موقوفات مسجد توسط  اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان کاشان انجام گردید.

 عباس متولی معاون میراث فرهنگی این اداره نیز در این خصوص گفت: نوع ساختار و همچنین مصالح به کار رفته در ساخت مسجد به مرور زمان باعث شده بود تا این بنا در معرض آسیب‌های متعدد قرار گیرد.با بررسی های انجام شده در محل مشخص شد که تیرهای چوبی موجود در ساختاربنا زمینه مناسبی برای تغذیه موریانه‌ها فراهم آورده بوده  و در دیوارها و همچنین در دیگر اجزای  چوبی بنا آثار خوردگی موریانه وجود داشت.

متولی در ادامه گفت: چوب از جمله مواد مقاوم در سازه هاي تاريخي خصوصا در مناطق کوهستانی بوده و از سوي ديگر چون داراي مواد آلي است به سادگي مي تواند توسط حشراتي که از اين مواد تغذيه مي کنند دچار فرسودگي شده  و خسارت هاي غیر قابل جبرانی را به وجود آورد.

بیشترین آسیب موریانه ها در داخل شبستان مسجد بوده ، این شبستان  در چهار جهت اصلی، 9 غرفه به عمق تقریبی 2 متر دارد که سقف آن با استفاده از 6 تا 5 تیر چوبی به طول 4 متر ساخته شده است. همچنین جهت کلاف کشی قوس های سقف شبستان از 12 الوار چوبی به طول تقریبی 5 متر که از وسط برش خورده استفاده شده است. در این قسمت در برخی از غرفه ها آسیب موریانه ها باعث  ایجاد ترکهایی در سقف شده بود .

این آسیب ها مورد توجه قرار گرفت وبا نظارت دقیق کارشناسان ومجوز اداره کل استان ، اقدامات و روش های رفع آسیب موریانه و نیز اقدامات پیشگیرانه به روش علمی وحفظ اصالت و مرمت و مقاوم سازی سازه بنا صورت پذیرفت.

معاون میراث فرهنگی اقدامات انجام شده در مرمت این مسجد را شامل ،پاکسازی گرد و غبار ازسطوح با برس نرم ،تمیزکاری چوب ها با استفاده از محلول آب و الکل  ، تزریق محلول سم به داخل شکاف ها ، تثبیت اولیه چوب ها ، بتونه کاری و پر نمودن شکاف های بزرگ و کوچک وتثبیت نهایی وهمچنین تعویض تیرهای کاملا آسیب دیده عنوان نمود.