منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان chtkashan@ ::: آدرس پیام رسان تلگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

خانه تاریخی عبدالرزاق کاشی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

خبرنامه اداره
رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از اعلام شماره ثبت خانه عبدالرزاق خان کاشی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد و گفت: سال پیش طی درخواستی اضطراری از طرف اداره میراث فرهنگی ،گردشگری وصنایع دستی کاشان ،این اداره خواستار سریع ثبت خانه عبدالرزاق خان کاشی ،حاکم کاشان در دوره زندیه شده بود. .

تعداد بازدید : 347

تاریخ ثبت : سه شنبه 23 ارديبهشت 1399


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کاشان ؛ مهران سرمدیان،معاون مدیرکل و رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان گفت: پرونده ثبت این خانه به همراه سه خانه دیگر به نامهای  «بعیدی نژاد»، «لذیذی»، «نیک‌نام» واقع در شهرستان کاشان، پس از بررسی و تأیید نهایی اعضای شورای ثبت آثار غیرمنقول، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده بود. در حال حاضر فقط شماره خانه تاریخی عبدالرزاق خان کاشی از طرف وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری وصنایع دستی کشور اعلام شده است وشماره های سه خانه دیگر نیز به ترتیب اعلام خواهد گردید .

وی با اشاره به اهمیت ثبت آثار جهت حفاظت و نگهداری از بناهای ارزشمند تاریخی اظهار کرد: خانه تاریخی «عبدالرزاق خان کاشی» از بناهای دوره زندیه است که نسبت به سه خانه دیگر، دارای قدمت و ارزش معماری بیشتری است و سه خانه دیگر نیز دارای ارزش‌های معماری بالایی بوده و مربوط به دوره قاجار هستند.

سرمدیان تصریح کرد: حفاظت و نگهداری از این بناهای تاریخی به دلیل واقع‌شدن در بافت تاریخی و ارزشمند کاشان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و عملیات ساماندهی و مرمت آن، به همت مالکین و با نظارت و مساعدت میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

عباس متولی، معاون میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی کاشان نیز دراین‌باره گفت: عبدالرزاق خان کاشی حاکم کاشان در دوره زندیه است که مصادف با وقوع زلزله قدرتمند و ویرانگر سال 1192 هجری قمری کاشان میباشد . بعد از تخریب عمده شهر کاشان به دستور حاکمان وقت وجدیت وپیگیری ومدیریت نامبرده، کاشان مورد تعمیر ومرمت وبازسازی عمده قرار می گیرد ودر کمتر از 20 سال به قول جهانگردان اروپایی در آن زمان تبدیل به شهری آباد وسر زنده می شود ونامبرده در نجات بخشی کاشان ایفاگر نقش بسیار عمده وجدی می باشد.

 خانه «عبدالرزاق خان کاشی» در محله گذر «آب‌انبار خان» کاشان  قرار داردکه باشماره 32790در تاریخ 24/6/1398 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و این بنا دارای ویژگی‌های خاص معماری از قبیل: تقارن، توازن و تناسب چشم‌نوازی در نماهای خانه و دیگر عوامل تزئینی است.

متولی خاطرنشان کرد: با ثبت این چهار اثر تاریخی، تعداد آثار ثبتی شهرستان کاشان در فهرست آثار ملی به ۳۳۳ عدد افزایش یافت که امیدواریم با تداوم این روند، بتوانیم در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی ارزشمند شهرستان گام‌های مؤثری برداریم ..