منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان miraskashan@ ::: آدرس کانال تلگرامی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@ ::: سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

برگزاری آئین رونمایی از لوح ثبتی ملی مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان در فهرست آثار میراث فرهنگی ناملموس کشور

خبرنامه اداره
معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان از برگزاری رونمایی لوح ثبتی مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان در فهرست آثار میراث فرهنگی ناملموس کشور خبر داد.

تعداد بازدید : 41

تاریخ ثبت : شنبه 16 آذر 1398


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان مهران سرمدیان با اعلام این خبر گفت که آئین مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان  به عنوان یکی از آئینهای  میراث ناملموس  با گستره و موضوع میراث  فرهنگی ناملموس استان اصفهان با شماره 1854در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است
وی افزود کلوچه کاشان که یکی از سوغاتهای مخصوص ومعروف کاشان است  که انحصارأ باشیوه ای خاص توسط قنّادهای کاشان پخته می‌شود.
عباس تراب زاده کارشناس مردم شناسی  این اداره  وعضو شورای ثبت میراث وحرایم استان  نیز گفت دانش و مهارت پخت کلوچه سنتی  کاشان دارای قدمتی دیرینه در کاشان می باشد که معمولا در  عید نوروز رونق بیشتری در پخت آن وجود دارد وبه عنوان شیرین  مخصوص عید در کاشان از آن در میهمانی ها وپذیرایی های عید استفاده می شود  
وی پخت کلوچه سنتی کاشان را به عنوان سوغات  محلی مردم کاشان نیز  دانست و افزود: پخت این کلوچه سنتی به شماره 1854در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده است و تصمیم داریم در آینده مهارت پخت سوهان میرزا حسینی، باقلوا وهمچنین قطاب مخصوص کاشان را هم بنام این شهرستان ثبت کنیم.
مهران سرمدیان معاون مدیر کل و رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان در ادامه  ضمن تجلیل از اخوان نبات ریز که در فرآیند ثبت این مهارت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان را همراهی کرده بودند از همه اساتید این حرفه و پیشکسوتان قناد کاشان اساتیدی چون آبیار کاشانی، علیرضامقدم، بهرامپور، محسنی تقدیر وتشکر کرد وتوصیه کرد با توجه به ثبت ملی این مهارت واهمیت موضوع ملی شدن این نوع از شیرینی به عنوان سوغات کاشان وصادرات آن در کیفیت ونحوه بسته بندی وارائه آن دقت کامل را داشته باشند.
ایشان گفت:تاکنون  29اثر از این شهرستان در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده که امیدواریم با تلاشی که همکاران ما در حوزه ثبت اداره انجام می دهند  شاهد تعداد بیشتری از ثبت این آئین ها ومهارتهای مردم شناسی کاشان در فهرست آثار ملی باشیم..
مراسم گلاب‌گیری قمصر، آیین قالیشویان مشهداردهال، مهارت زیلوبافی، شعربافی، آئین نخل‌گردانی، پخت گوشت لوبیا، آداب ورسوم پخت سمنوی نذری  و آئین هوم بابایی از جمله میراث‌ معنوی ثبت ملی شهرستان کاشان هستند.
شهرستان ۳۶۵ هزار نفری کاشان با برخورداری از یک هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی واجد ارزش تاریخی شناسایی شده، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.