منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان chtkashan@ ::: آدرس پیام رسان تلگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

برگزاری نشست علمی گنجینه هنرهای سنتی کاشان

خبرنامه اداره
معاون مدیر کل و سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان از برگزاری نشست علمی گنجینه هنرهای سنتی کاشان خبر داد .

تعداد بازدید : 151

تاریخ ثبت : چهار شنبه 13 آذر 1398


" مهران سرمدیان" با اعلام مطلب فوق افزود: این نشست علمی که با مشارکت وهمکاری دانشگاه کاشان،شهرداری واداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان برگزار شد همراه با نمایش فیلم مستند زیلوفان کاشان ساخته فرزانه معدنی بود.
به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان سرمدیان در این مراسم که  هنرمندان نساجی سنتی کاشان علی الخصوص اساتید زیلوبافی کاشان،مسئولین شهرداری ودانشگاه کاشان،اساتید ودانشجویان وهمچنین فعالان حوزه های سه گانه میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی حضور داشتند  گفت که در حال حاضر افزون بر یکهزار نفر در 50 رشته گوناگون صنایع دستی در کاشان وروستاهای این شهرستان موفق به اخذ مجوزهای صنایع دستی شده اند که از این تعداد در10  سال گذشته بخشی از اساتید وهنرمندان ما توانسته اند 49 نشان ملی و بین المللی در یافت نمایند.
ایشان گفت :از این تعداد  نشان های ملی وبین المللی 12 نشان مهر اصالت یونسکو، 4 نشان بین المللی و33 نشان ملی توسط هنرمندان کاشانی دریافت شده است که البته اخیرا هم 10 نشان ملی صنایع دستی نیز دریافت شده که جمع نشان های ملی به 43 نشان خواهد رسید.
وی افزود از 43 نشان ملی دریافت شده 42 اثر آن مربوط به رشته نساجی سنتی است .که از 10 نشان اخذ شده اخیر، در مراسم داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی 3 نشان آن مربوط به رشته زیلو بافی می باشد که اساتید این رشته آقایان غفار سردابی ،علیرضا هاشم زاده ،محمد حسین فدوی کاشانی موفق به دریافت این نشان شدند.   
ایشان در ادامه خاطر نشان کرد که باتوجه به ثبت کاشان به عنوان شهر ملی نساجی سنتی ایران در تیر ماه 1397 توسط شورای ملی صنایع دستی در حال حاضر نامزد ثبت جهانی یونسکو به عنوان شهر جهانی صنایع دستی هم هستیم که امیدواریم با پیگیری که همکاران ما در معاونت صنایع دستی انجام می دهند این موضوع هم محقق گردد.
د ر پایان این مراسم از تعدادی از هنرمندان زیلو باف کاشان تجلیل بعمل آمد.