منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان chtkashan@ ::: آدرس پیام رسان تلگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

با حکم قضایی برخورد با ساخت و ساز غیر مجاز در حریم درجه یک محوطه باستانی سیلک کاشان

خبرنامه اداره
مهران سرمدیان معاون مدیر کل و رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از تخریب یک مورد ساخت و ساز که به صورت غیرمجاز در حریم درجه یک محوطه باستانی سیلک ساخته شده بود و در جهت حفظ حریم اثر تاریخی تپه سیلک با حکم قضایی و حمایتهای شهرداری کاشان ،توسط واحد اجرایی آن شهرداری خبر داد.

تعداد بازدید : 143

تاریخ ثبت : دو شنبه 13 آبان 1398


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی کاشان مهران سرمدیان با اعلام این خبر گفت: ساخت و ساز مذکور در  حریم درجه یک  محوطه باستانی سیلک صورت گرفته  بود و پرونده این ملک از اوایل سال 1397در مراجع قضایی در دست بررسی بود که پس از تشریفات قضایی و اخذ حکم قطعی با همکاری و حمایتهای عوامل شهرداری کاشان (مدیریت اجرای احکام شهرداری – سازمان خدمات موتوری - شهرداری منطقه 4 – ستاد انضباط شهرداری)و همچنین پشتیبانی نیروی انتظامی شهرستان، تخریب شد.
تپه سیَلک نام نخستین تمدن ایران مرکزی با بیش از 7500سال قدمت و یکی از محوطه های مهم فلات کشور و قدیمی ترین سکونت گاه فلات مرکزی ایران، در جنوب غربی کاشان واقع شده و شامل دو تپه شمالی و جنوبی و دو گورستان به فاصله 600متری از یکدیگر است. یکی از این گورستان ها با قدمت 3500ساله در 200متری تپه جنوبی و گورستان دیگر قدمتی سه هزار سال ساله دارد.
زیگورات سیلک که 15.94متر از ارتفاع آن باقی مانده از کهن ترین زیگورات های ایران است.
محوطه باستانی سیلک کاشان سال1310 با شماره 38 در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران و سال1997 میلادی در فهرست ثبت آثار موقت جهانی قرار گرفته