منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان chtkashan@ ::: آدرس پیام رسان تلگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی ،گردشگری وصنایع دستی کاشان خبر داد.

خبرنامه اداره
ثبت چهار خانه تاریخی کاشان در فهرست آثار ملی کشور

تعداد بازدید : 102

تاریخ ثبت : چهار شنبه 3 مهر 1398


معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی کاشان از ثبت چهارخانه تاریخی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی اداره میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی کاشان مهران سرمدیان با اعلام این خبر گفت: پرونده ثبت چهار خانه بعیدی نژاد، لذیذی،نیک نام وعبدالرزاق خان واقع در شهرستان کاشان پس از بررسی و تأیید نهایی اعضای شورای ثبت آثار غیر منقول در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

سرمدیان با اشاره به اهمیت ثبت آثارجهت حفاظت و نگهداری از بناهای ارزشمند تاریخی اظهار داشت: خانه تاریخی عبدالرزاق خان کاشی از بناهای دوره زندیه می باشد که نسبت به سه خانه دیگر دارای قدمت وارزش معماری بیشتری می باشد سه خانه دیگر نیز دارای ارزش های معماری بالایی بوده و مربوط به دوره قاجارمی باشد.

وی تصریح کرد: حفاظت و نگهداری از این بناهای تاریخی به دلیل واقع شدن در بافت تاریخی وارزشمند کاشان از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است و عملیات ساماندهی و مرمت آن به همت مالکین وبا نظارت ومساعدت حوزه میراث فرهنگی این اداره انجام خواهد شد.

حمیدرضا زیارتی معاون میراث فرهنگی  اداره میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی کاشان نیز در این باره گفت خانه نیک نام مربوط به شهر مشکات شهرستان کاشان است که مربوط به اواخر دوره قاجار می باشد و از ویژگیهای خاص آن استفاده از مصالح بومی وهمگونی با بافت تاریخی،سازگاری با اقلیم وشرایط جوی منطقه می باشد و هنوز مورد سکونت و استفاده مالکین است.

وی گفت: خانه بعیدی نژاد در محله گلچقانه و خانه لذیذی در محله طاهر و منصور کاشان قرار دارد و جزء خانه های ارزشمند و زیبای کاشان به شمار می روند.  همچنین خانه عبدالرزاق خان کاشی در محله گذر آب انبار خان قرار دارد و مربوط به عبدالرزاق خان حاکم دوره زندیه کاشان می باشد و دارای ویژگیهای خاص معماری از قبیل تقارن،توازن وتناسب چشم نوازی در نماهای خانه ودیگر عوامل تزئینی می باشد.

وی یادآور شد: با ثبت این ۴اثر تاریخی تعداد آثار ثبتی شهرستان کاشان در فهرست آثار ملی به 333عدد افزایش یافت که امیدواریم با تداوم این روند بتوانیم در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی ارزشمند شهرستان گام‌های موثری برداریم