منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان miraskashan@ ::: آدرس کانال تلگرامی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@ ::: سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

برگزاری آئین رونمایی از لوح ثبتی روز شش گوشه کاشان در فهرست آثار میراث فرهنگی ناملموس کشور

خبرنامه اداره
معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کاشان از برگزاری رونمایی از لوح ثبتی روز شش گوشه شهر کاشان در فهرست آثار میراث فرهنگی ناملموس کشور در پنجمین روز از محرم در زیارت حبیب موسی (ع) خبر داد .

تعداد بازدید : 55

تاریخ ثبت : يک شنبه 17 شهريور 1398


 به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کاشان مهران سرمدیان با اعلام این خبر گفت که آیین روز شش گوشه در کاشان  به عنوان یکی از آئینهای  میراث معنوی  با گستره و موضوع میراث  فرهنگی ناملموس استان اصفهان با شماره 1335در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده بود.

وی گفت که شش گوشه نمودی از ضریح و قبر شش گوشه ی امام حسین (ع) وعلی اکبر است که نگهداری وتولیت ومراسم حمل آن به بازار به عهده ی هیآت شاهزاده علی اکبر امامزاده حبیب موسی می باشد .

سرمدیان  افزود که روز ششم محرم اختصاص به شش گوشه دارد ودر این روز به احترام شش گوشه هیچ هیئتی  به بازار نمی رود وسایر دستجات در مراسم حمل شش گوشه به بازار به هیئت عزادارش می پیوندند به همین علت به روز ششم محرم روز شش گوشه هم می گفته اند .

ایشان در ادامه گفت ضریح نمادینی  که توسط هیئت به عنوان شش گوشه حمل میشود توسط یکی از اساتید نجارومنبت کار کاشان از ضریح امام حسین (ع)کپیه برداری وساخته شده است که از یک ضریح ، دو گلدسته ،گنبد طلایی وچهار چرخ که وسیله حرکت آن می باشد تشکیل شده است. 

مراسم رونمایی از لوح ثبتی روز شش گوشه شهر کاشان  با حضورمسئولین شهرستان ،مادحین ،شعرا وادبا وهیات مذهبی کاشان در محل امامزاده حبیب موسی (کاشان ) همراه با اقامه عزاداری برگزار شد.

به گفته رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان،29اثر از این شهرستان در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده که 10 اثر آن مربوط به محرم می باشد و ۱۵ اثر دیگر نیز در حال پیگیری برای ثبت ملی است.

مراسم گلاب‌گیری قمصر، آیین قالیشویان عزاداران فین در مشهداردهال، زیلوبافی، شعربافی، نخل‌گردانی، پخت گوشت لوبیا، سمنو و هوم بابایی از جمله میراث‌ معنوی ثبت ملی شهرستان کاشان هستند.

شهرستان ۳۶۵ هزار نفری کاشان با برخورداری از یک هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی واجد ارزش تاریخی شناسایی شده، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.