منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان chtkashan@ ::: آدرس پیام رسان تلگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

طبیب وطن بر بالین میراث کهن به یاری تیمچه امین الدله می رود.

خبرنامه اداره
مهران سرمدیان معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری کاشان از برنامه ریزی مرمت تیمچه امین الدوله در مجموعه بازار تاریخی کاشان خبر داد .

تعداد بازدید : 185

تاریخ ثبت : چهار شنبه 26 تير 1398


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی کاشان سرمدیان با اعلام این خبر گفت در پی اقدام طرح  میراث یاری خانم دکتر لیلا ماحوزی وارائه طرح طبیب وطن بر بالین میراث کهن  و افتتاح مطب در تیمچه امین الدوله به منظور همکاری وپیگیری حفظ ونگهداری ومرمت این بنای تاریخی که یکی از نمادهای ارزشمند وبی نظیر معماری اصیل ایرانی می باشد جلسه ای با حضور ایشان وکارشناسان حفظ واحیاء این اداره وبرخی از صاحبنظران عرصه مرمت ومعماری برگزار شد ودر خصوص موارد ضروری مرمتی این تیمچه تصمیماتی اتخاذ گردید .

در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از آسیبها ونیازهای مرمتی این بنای تاریخی ارزشمند همراه با برآورد هزینه واقدامات مورد نیاز از سوی کارشناسان اداره میراث فرهنگی کاشان با همفکری اساتید گرانقدر سید اکبر حلی و مهندس اکبر تقی زاده وخانم دکتر ماحوزی ایده پرداز و ارائه دهنده طرح طبیب وطن بر بالین میراث کهن برنامه ریزی لازم برای آغاز بخشی از مرمتها ی مورد نیاز در این تیمچه تاریخی ،با اعتبار خیرین فرهنگی محترم به ویژه خانم دکتر ماحوزی انجام گردید.

لیلی ماحوزی ایده پرداز این طرح و متخصص داخلی، فوق تخصص غدد درونریز و فوق تخصص هورمونهای مغزی در خصوص اجرای این طرح در تیمچه امین الدوله  گفت: «نگاه مرمت در ترمیم بناهای تاریخی نگاهی مشابه علم پزشکی است.

او همچنین تاکید کرد: «در این راستا مصم شدم، با شعار" طبیب وطن بر بالین میراث کهن" با افتتاح مطب در تیمچه امین الدوله ، از یک طرف علاقه به بنای تاریخی در میان بیماران خود را با توجه به فضای آرام این مکان بالا ببرم و از طرفی درآمد حاصل از این درمان را صرف جان فرسوده بناهای تاریخی نیازمند مرمت کنم.

لازم به توضیح است تیمچه یاکاروانسرایی امین الدوله  از بناهای معماری و تاریخی مربوط به دوره قاجاراست که  توسط  فرخ خان غفاری كاشی ملقب به امین‌الدوله بین سالهای ۱۲۸۰ تا ۱۲۸۴ هجری قمری ساخته شده است .  این بنا  دارای سه طبقه بنای مستحكم و مسقف مرتفع با دهانه وسیعی است كه از لحاظ  عرض و طول و عظمت و شكوه  وهمچنین تزئینات معماری بی نظیر است. این اثر در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۵۳ با شماره ثبت ۱۰۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.