منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

اجرای عملیات حفاظت ونجات بخشی درختان کهنسال باغ موزه جهانی فین کاشان

خبرنامه اداره
معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان ازاجرای عملیات حفاظت ونجات بخشی درختان کهنسال باغ موزه جهانی فین کاشان در سال 98 خبر داد .

تعداد بازدید : 38

تاریخ ثبت : شنبه 15 تير 1398


به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی میراث فرهنگی کاشان مهران سرمدیان با اعلام این خبر بیان کرد ، شستشو وسمپاشی درختان باآب صابون ارگانیک پالیزین و محلول پاشی آنها با استفاده از کودهای شیمیایی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در طرح حفاظت ونجات بخشی درختان وساماندهی فضای سبز باغ فین در سال 98 می باشد که با اعتباری بالغ بر 410 میلیون ریال انجام پذیرفت.

وی تصریح کرد که عملیات حراست و حفاظت درختان کهنسال ارزشمند  باغ فین وباز پیرایی فضای سبز این مجموعه ،با مشاوره متخصصین تراز اول کشور و با نظارت کارشناس فضای سبز اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان صورت پذیرفت .

سمیه فرهادی مدیر پایگاه جهانی باغ موزه فین کاشان در خصوص این عملیات گفت شستشوی درختان باآب صابون ارگانیک پالیزین از سه جهت تاج پوشش وازرأس تا پایین درختان به صورت شبانه با هدف حذف آلاینه و گرد وخاک ، کنترل آفات گیاهی وحفظ طراوت وشادابی درختان انجام شده است . همچنین اجرای محلول پاشی درختان سرو چنار با استفاده از کودهای شیمیایی جهت تغذیه ی درختان بر آورد نیازهای گیاهی وافزایش طول عمر درختان نیز انجام شد.

وی افزود استفاده از کودهای بیولوژیک از دیگر اقدامات صورت گرفته در این مجموعه می باشد. این کودهای زیستی ضمن اینکه موجب آزاد سازی عناصر غذایی از خاک شده وموجب بهبود گیاهان می شوند مقاومت گیاهان را در مقابل تنشهای گیاهی افزایش می دهند.

باغ تاریخی فین کاشان در سال 1390 به همراه هشت باغ دیگر به عنوان «باغ ایرانی» در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. باغ تاریخی فین کاشان در پانزدهم آذر 1314 با شماره 238 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

سابقه و قدمت باغ فین به دوره صفویه باز می‌شود اما اجرای فرمان ناصرالدین شاه قاجار مبنی بر قتل میرزا تقی خان امیر کبیر در سال 1852 میلادی در حمام فین، این بنای تاریخی را نزد مورخان و نیز ایرانیان مشهور کرده است.

گفتنی است مجموعه باغ تاریخی فین در جنوب کاشان و در مجاورت چشمه سلیمانیه به مساحت 23 هزار و 700 متر مربع قرار دارد که در سال 2011 میلادی در زمره 9 باغ برتر ایرانی در فهرست میراث ملموس سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید.

افزون بر 1700 اثر تاریخی با ارزش در شهرستان کاشان شناسایی شده که تاکنون  329  بنای آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.