منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

برگزاری کارگاه تخصصی بوم گردی با حضور دهیاران و شوراهای اسلامی بخش برخوارومیمه

خبرنامه اداره
معاون مدیر کل و رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان از برگزاری کارگاه تخصصی وآموزشی بومگردی با حضور دهیاران وشوراهای اسلامی شهرستان برخوار و میمه خبر داد .

تعداد بازدید : 26

تاریخ ثبت : چهار شنبه 12 تير 1398


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان "مهران سرمدیان"با اعلام این خبر بیان کرد که کارگاه تخصصی بوم گردی وتوسعه پایدار با هدف آشنا نمودن دهیاران و روسای شورای اسلامی روستاهای بخش میمه در روز سه شنبه یازدهم تیرماه 1398 در محل مجموعه اقامتگاه بومگردی خونه نقلی کاشان برگزار شد و در این کارگاه حاضرین  با مفهوم بوم گردی ،اقامتگاههای بوم گردی و آشنایی با ضوابط احداث این نوع از واحدهای اقامتی آشنا شدند.

وی با اشاره به توجه و حمایت ویژه دولت از طرح های بوم گردی و احداث اقامتگاه های بوم گردی افزود : ایجاد چنین واحدهایی می تواند نقش چشم گیری در توسعه اقتصاد محلی، اشتغال زایی و کاهش روند مهاجرت از روستاها به شهرها داشته باشد.

اکبر رضوانیان نایب رئیس جامعه ی حرفه ای اقامتگاههای بومگردی کشور  نیز گفت : اتفاق ایجاد اقامتگاه های بومی از سال 82 رقم خورده وشاید افرادی که این حرکت راشروع کردند حدود7 نفربودند که آغاز کننده این نوع گردشگری بودند که این حرکت به صورت ارگانیک شکل گرفت و در ادامه هرچند با مشکلات زیادی رو به رو شدند ولی با استقبال بسیار زیاد گردشگران داخلی وخارجی روبرو شدیم  چرا که گردشگر دنبال تآسیسات مدرن نبود وبیشتر دنبال تجربه جدید بودند .

رضوانیان که خود از کارآفرینان نمونه بومگردی ومدرسان این رشته است در ادامه گفت که اگر سازمان میراث فرهنگی دارای سه معاونت به نام های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است اما مالکان اقامتگاه های بومی هر سه فعالیت های این سازمان را در یک خانه انجام می دهند چرا که یک کار آفرین بومگردی با احیای یک خانه تاریخی وحفظ آن وارائه محصولات صنایع دستی وبومی وجذب گردشگر در این اقامتگاهها عملا در هر سه حوزه فعالیت می نماید.

وی گفت که در صورت وجود اقامتگاه‌های بوم گردی مناسب، مسافران و گردشگران می‌توانند با سفر به مناطق طبیعی و روستایی با آداب و رسوم و فرهنگ روستاها آشنا شده و زندگی روستایی را همراه با خانواده‌های روستایی تجربه کنند.

نایب رئیس جامعه ی حرفه ای اقامتگاههای بومگردی کل کشور در ادامه اظهار داشت که بومگردی نوعی از گردشگری است  که مسئولانه باشد، به گونه‌ای که نه تنها آسیبی به طبیعت نمی‌رساند بلکه پایداری و حفظ محیط زیست، حفظ ارزشهای سنتی جوامع محلی، اشتغال و کارآفرینی از نتایج مهم آن است.

در حاشیه این کارگاه تخصصی دهیاران وشوراهای اسلامی بخش میمه از اقامتگاههای بومگردی کاشان وجاذبه های طبیعی وبومگردی شهر برزک بازدید نمودند.