منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

ثبت سه رویداد فرهنگی کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور:

خبرنامه اداره
دانش ومهارت پخت کلوچه کاشان ، دانش و مهارت ساخت جوز قند روستاهای کاشان و نظام آبیاری چشمه ی ثلاثه جوشقان استرک در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شد

تعداد بازدید : 26

تاریخ ثبت : سه شنبه 11 تير 1398


معاون مدیر کل و رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری از  کاشان از ثبت سه اثرمیراث فرهنگی ناملموس کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان "مهران سرمدیان"با اعلام این خبر بیان کرد که این سه موضوع در جلسه پنجم تیر ماه 1398  شورای سیاستگذاری میراث فرهنگی نا ملموس کشور در سرعین اردبیل وبا حضور معاون میراث فرهنگی سازمان  میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و اعضا کمیته در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.

سرمدیان با تاکید بر اینکه این اداره تاکنون 28 اثر میراث معنوی کاشان را در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسانیده است اذعان داشت: دانش ساخت وبهره برداری از آب انبارهای کاشان ،دانش پخت سوهان

میرزاحسینی ،آئین توغ گردانی کاشان ،آئین ذوالجناح گردانی کامو وچوگان ،مهارت صابون سازی قمصر و نظام آبیار سنتی قنات وچشمه زاینده رود برزک، از پرونده های میراث  فرهنگی ناملموس در حوزه شهرستان کاشان است ، که در دست اقدام می باشد.

مسئول ثبت پرونده های میراث معنوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان نیز در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از سوغاتهای خاص کاشان کلوچه کاشان است که از شیرینی های سنتی وبومی این شهرستان به شمار می رود و از لحاظ شکل وطعم کاملا با کلوچه های مناطق شمال متفاوت است و مردم این شهرستان بیشتر در دید وبازدیدهای نوروزی با این کلوچه همراه با پشمک از میهمانان خود پذیرایی می کنند. 

   عباس تراب زاده درباره ساخت وتهیه جوز قند نیز اشاره کرد که جوز قند نوعی خشکبار محلی مخصوص مناطق کوهستانی در کاشان است که از دیر باز با دانش و تکنیک بومی خاص آن را خشک میکنند تا به عنوان خشکبار در شب نشینی ها ، مناسبت های خاص نظیر شب چله و یلدا ،جشن اسفندی و ایام عید با آن از میهمانان خود پذیرایی می کنند.

کارشناس مردم شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در مورد نظام آبیاری چشمه ثلاثه جوشقان استرک افزود که چشمه ثلاثه مهمترین منبع آبی منطقه جوشقان استرک است که به علت  جوشش آن در سه نقطه از بن زمین به چشمه ثلاثه معروف شده است. برای اینکه آب چشمه را بامدار صحیح بین باغات ومزارع تقسیم کنند تا حقابه کسی ضایع نشود از دیر باز نظام آبیاری جوشقان بر مبنای دو بخش زمانی ومکانی بنیان نهاده شده است .