منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

با حکم قضایی؛ برخورد با ساخت و ساز غیر مجاز درعرصه محوطه باستانی سیلک کاشان

خبرنامه اداره
مهران سرمدیان معاون مدیر کل و رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از تخریب یک باب خانه باغ که به صورت غیرمجاز در عرصه محوطه باستانی سیلک ساخته شده بود با حکم قضایی و حمایتهای شهرداری کاشان توسط واحد اجرایی این شهرداری خبر داد.

تعداد بازدید : 64

تاریخ ثبت : شنبه 21 ارديبهشت 1398


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی کاشان مهران سرمدیان با اعلام این خبر گفت: این خانه باغ چهارهزار مترمربعی در عرصه محوطه باستانی سیلک ساخته شده بود و پرونده این ملک از سال90 در مراجع قضایی در دست بررسی بود که پس از سیر مراحل قانونی با همکاری و حمایتهای شهرداری کاشان و واحد اجرای احکام شهرداری و فرماندهی نیروی انتظامی، تخریب شد.

جواد حسین زاده مدیر پایگاه سیلک نیز در این باره با اشاره به اینکه محوطه 40هکتاری باستانی سیلک آذرماه پارسال تعیین عرصه وحریم شد گفت: هر گونه دستکاری و ساخت و ساز در عرصه محوطه های باستانی جرم است و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با متخلفان برخورد جدی می کند.

تپه سیَلک نام نخستین تمدن ایران مرکزی با بیش از 7500سال قدمت و یکی از محوطه های مهم فلات کشور و قدیمی ترین سکونت گاه فلات مرکزی ایران، در جنوب غربی کاشان واقع شده و شامل دو تپه شمالی و جنوبی و دو گورستان به فاصله 600متری از یکدیگر است. یکی از این گورستان ها با قدمت 3500ساله در 200متری تپه جنوبی و گورستان دیگر قدمتی سه هزار سال ساله دارد.

زیگورات سیلک که 15.94 متر از ارتفاع آن باقی مانده از کهن ترین زیگورات های ایران است.

محوطه باستانی سیلک کاشان سال1310 با شماره 38 در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران و سال1997 میلادی در فهرست ثبت آثار موقت جهانی قرار گرفته است.