منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

برگزاری اولین جلسه کمیسیون مهر ومیراث در کاشان

خبرنامه اداره
مهران سرمدیان معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان از برگزاری اولین جلسه کمیسیون مهر ومیراث در کاشان خبر داد.

تعداد بازدید : 105

تاریخ ثبت : يک شنبه 5 خرداد 1398


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری کاشان ایشان اعلام کرد این کمیسیون که  با حضور فرماندر محترم ویژه شهرستان کاشان ، شهرداران شهرستان کاشان ، مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی کشور، برخی از مسئولین وکارشناسان سازمان دهیاریها وشهرداریها ی کشور واستانداری اصفهان وانجمنهای دوستداران میراث فرهنگی شهرستانهای کاشان وآران وبیدگل برگزار شد برای اولین بار در سه شهر کاشان ،دزفول ورامسر این کمیسیون را تشکیل خواهند داد.

سرمدیان با ابراز خرسندی از اینکه کاشان به عنوان اولین شهر برای تشکیل این کمیسیون انتخاب شده است کاشان را یکی ازشهرهای  پر جاذبه در حوزه گردشگری ،تاریخی ، طبیعی ومذهبی معرفی کرد واظهار داشت با توجه به عمده فعالیتهای شهرداریها در حوزه های خدمات شهری وشهر سازی، اقتصادی ،اجتماعی ،آموزشی ،فرهنگی وگردشگری  این کمیسیون دست شهرداری ها رابرای توسعه وگسترش صنعت گردشگری ،کمک به زیر ساخت ها ،حمایت از توسعه بازارچه های صنایع دستی واحیای بافت تاریخی وآثا غیر منقول تاریخی باز گذاشته وزمینه تعامل وهمکاری با سازمان میراث فرهنگی وهم افزایی در تخصیص اعتبارات وهمسویی در این حوزه را بیشتر خواهد کرد.

جلال تاجیک مدیرکل د فتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی کشورنیز در این جلسه به نحوه تشکیل واهداف این کمیسیون اشاره نمود واظهار کرد این کمیسیون که توجه بیشتر مقامات محلی به حوزه های سه گانه سازمان شامل  میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری را از یک سو و رشد وگسترش تاسیسات گردشگری ورفع موانع ومشکلات پیش روی کهن فرهنگی وصنایع دستی آن را از سوی دیگررا تقویت خواهد کرد  عملا فعالیت و همکاری شهرداری ها را که می توان آنها راچکیده اراده مردم دانست با تشکیل این کمیسیون بیشتر خواهد نمود.

تاجیک در ادامه افزود که در حال حاضر شهرداری ها خود حافظ و نگهدارنده آثار تاریخی هستند چرا که خوب به این موضوع واقفند که با وجود این جاذبه های ارزشمند تاریخی و گسترش صنعت گردشگری خواهن توانست از این صنعت به عنوان توسعه پایدار بهره کامل ببرند.

ایشان تصریح کرد که فعلا 46 منطقه نمونه گردشگری در کشور داریم که متعلق به شهرداری می باشد که از جمله آن پارک آبیدر سنندج می باشد و این سازمان آمادگی کامل برای واگذاری کلیه کمپ های گردشگری به وزارت کشور را دارد .

مدیرکل د فتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی کشور اعلام کرد که این کمیسیون حاصل 4 سال فعالیت فی مابین شهرداری ها با سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کشور است که در این کمیسیون نفر اول شهرداری ها هستند.

علی اکبر مرتضایی قهرودی فرماندار ویژه شهرستان کاشان در این جلسه از سازمان میراث فرهنگی ومعاونت سرمایه گذاری به خاطر انتخاب کاشان تقدیر وتشکر نمودند واظهار داشتند با وجود همه ی تحریم های ناعادلانه ولی این شهرستان توانسته 15000 واحد تولیدی خود را تا کنون فعال وپویا نگه داشته است لاکن بهترین صنعتی که می تواند برای توسعه وگسترش حوزه اقتصادی موثر باشد صنعت گردشگری است که لازم است همه دستگاههای اداری واجرایی یک هم افزایی در این راستا داشته باشند.

ایشان ضمن اعلام رضایت از ریاست وکارکنان اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان ا علام کرد که این اداره نیاز به اعتبارات ویژه خاصی دارد که امیدواریم این کمیسیون بتواند با پیگیری های خود بخشی از این نیازها را برطرف کند.