منوی اصلی
لینک های برتر
آدرس صفحه اینستاگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان chtkashan@ ::: آدرس پیام رسان تلگرام اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان : chtnews@ ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

برگزاری نشست تخصصی مردم نگاری روستایی وهویت، به مناسبت روزجهانی بناها ومحوطه های تاریخی

خبرنامه اداره
رییس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان از نشست تخصصی مردم نگاری روستایی و هویت، به مناسبت روزجهانی بناها و محوطه های تاریخی با حضور دهیاران و بخشداران شهرستان کاشان خبر داد.

تعداد بازدید : 126

تاریخ ثبت : شنبه 31 فروردين 1398


برگزاری نشست تخصصی مردم نگاری روستایی وهویت، به مناسبت روزجهانی بناها ومحوطه های تاریخی

رییس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان از نشست تخصصی مردم نگاری روستایی و هویت، به مناسبت روزجهانی بناها و محوطه های تاریخی با حضور دهیاران و بخشداران شهرستان کاشان خبر داد.

به گزاش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان مهران سرمدیان  گفت: اختصاص یک روز خاص به عنوان روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی اقدامی خردمندانه برای ایجاد فرصت هایی عالی در راستای توجه به مسئله آسیب پذیری آثار تاریخی و افزایش آگاهی در مورد بناها و محوطه‌های تاریخی در سطح عمومی و زمینه ساز حمایت و حفاظت فیزیکی و معنوی از آثار و هرچه بیشتر نهادینه کردن اهمیت حفظ مواریث فرهنگی است.

معاون مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان اصفهان  ادامه داد: هرساله در گرامی داشت روزجهانی بناها و محوطه های تاریخی شعاری انتخاب می گردد که شعار امسال "سال جهانی مناظر روستایی "است.  به همین منظور اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان با مشارکت دانشگاه کاشان در سالن اجتماعات هتل سرای عامری ها اقدام به برگزاری همایش علمی وتخصصی با موضوع مردم نگاری روستایی و هویت نمود که سخنرانی استاد نعمت اله فاضلی استاد دانشگاه و پژوهشگر مردم نگار و انسان شناس و همچنین دکتر سعید جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان دهیاری ها وشهرداری های کشور از جمله برنامه های این نشست تخصصی بود.

سرمدیان اجرای کارگاه آموزشی مردم نگاری روستاهای کاشان را توسط عباس تراب زاده پژوهشگر مردم شناس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان و عضو شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کشور را از برنامه های آموزشی بسیار مفید این نشست دانست.

دکتر نعمت اله فاضلی انسان شناس و پژوهشگر برجسته کشور نیز در این نشست اذعان داشت که آئین ها وسنت ها بخشی از هویت ملی ما است که بر آمده از پیشینه غنی ما می باشد و ثبت این آئین ها به ماندگاری هویت روستایی کمک می کند .

ایشان بیان کرد که انسان در طول تاریخ صمیمی ترین رابطه را با طبیعت داشته است و این روستائیان عزیز هستند که بیشترین تعامل را با طبیعت داشته اند ودوستان خوبی برای طبیعت بوده اند.

این استاد دانشگاه ادامه داد که به مردم روستا آموزش بدهید هر پدیده فرهنگی یا رویداد اجتماعی که ریشه در تاریخ روستا دارد می تواند عنصر هویت سازی برای روستا باشد.

دکتر سعید جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها ودهیاری های کشور در این نشست گفت که هم اکنون 62 هزار روستا، آبادی و ده در کشور وجود دارد که در این بین 38800 روستا دارای بالای 30 خانوار است که 3748 روستا دارای دهیاری می باشند و این یعنی 95 درصد روستاهای کشور را دهیاران مدیریت می کنند.

جندقیان افزود که هم اکنون 500 روستای هدف گردشگری در کشور وجود دارد که دهیاران آنها باید آموزش های مرتبط با زبان ،مبانی گردشگری وآینده پژوهی را فرا بگیرند .

ایشان با بیان این که باید طی 20 سال آینده به اندازه 600 سال گذشته برای توسعه کشور برنامه ریزی کنیم افزود: اگر ما طی سالهای گذشته برای رونق تولید و بارورکردن پتانسیل های نهفته ی مختلف در روستاها تلاش می کردیم، اکنون به جای 500 روستا، باید 1200 روستا در استان اصفهان به روستای هدف گردشگری تبدیل می شد.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت که در نخستین نگاه شرایط ظاهری و نمای هر روستا بیانگر ،فرهنگ وتاریخ ما است و از این رو روستاها  دارای اهمیت بوده  وباید مردم نگاری بر پایه هویت روستای مورد بحث قرارگیرد.