منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

دومین روز نوروزگاه کاشان در سوم فروردین در محل چشمه سلیمانیه برگزار شد.

خبرنامه اداره
مراسم نوروز گاه در روز سوم فروردین ماه با اجرای برنامه های سرنا نوازی ،طاووس بازی ،خیمه شب بازی ،قصه گویی ،ونمایش غربال بازی برگزار شد.

تعداد بازدید : 37

تاریخ ثبت : دو شنبه 5 فروردين 1398


دومین روز نوروزگاه کاشان در سوم فروردین در محل چشمه سلیمانیه برگزار شد.

مهران سرمدیان معاون مدیر کل و رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان از برگزاری نوروز گاه در روز سوم فروردین ماه با اجرای برنامه های سرنا نوازی ،طاووس بازی ،خیمه شب بازی ،قصه گویی ،ونمایش غربال بازی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری کاشان سرمدیان  اعلام کرد برنامه های نوروزگاه بر اساس برنامه ملی و سراسری جهت احیای آداب و سنن و رسوم نوروزی و با هدف معرفی آنها به گردشگران نوروزی ومردم منطقه برگزار می شود.

سرمدیان معتقد است  که آداب و سنتی که در گذشته در بطن جامعه قرار داشت و برخی از این مراسمات فراموش شده ویا درحال فراموشی است باید با اینگونه برنامه های اجرایی و متنوع دوباره احیا  و  به نسل آینده منتقل گردد و همچنین آداب و رسوم نوروزی به عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته می شود و می تواند در جذب گردشگر نقش به سزایی داشته باشد.

عباس تراب زاده مردم شناس این اداره  و مسئول اجرای برنامه های نوروزگاه نیز گفت  که در روز سوم فرورین  اجرای برنامه سرنا نوازی توسط هنرمندان روستای حسین آباد شهرستان آران وبیدگل از کوشک مرکزی باغ فین به سمت چشمه تاریخی سلیمانیه برگزار گردید.

ایشان افزود که طاووس بازی نیز یکی از  برنامه های نوروزگاه است که بازیگر با پوشاندن سر وصورت خود به شکل طاووس در مراسم عروسی ودیگر جشن ها شرکت میکرده وبه اجرای برنامه های خود شور وشادی بر پا می کرده است.

تراب زاده اعلام کرد اجرای خیمه شب بازی توسط موزه اسباب بازی وعروسک کاشان ، نمایش غربال بازی توسط هنرمندان شهر قمصر و صندوق بازی از دیگر برنامه های این نوروز گاه بود.