منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

مرمت تزئینات نقاشی تیمچه وسرای بخشی کاشان

خبرنامه اداره
تزئینات ونقاشی های مجموعه تیمچه وسرای بخشی که از بناهای مسقف راسته بازار کاشان است توسط اساتید مرمتگر این اداره مرتضی شبانی و امیر حسین پرنیان مرمت گردید.

تعداد بازدید : 26

تاریخ ثبت : يک شنبه 4 فروردين 1398


مرمت تزئینات نقاشی تیمچه وسرای بخشی کاشان

مهران سرمدیان معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان از مرمت تزئینات نقاشی تیمچه وسرای بخشی بازر کاشان توسط اساتید مرمتگر اداره میراث فرهنگی کاشان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری کاشان ایشان اعلام کرد تزئینات ونقاشی های مجموعه تیمچه وسرای بخشی که از بناهای مسقف راسته بازار کاشان است توسط اساتید مرمتگر این اداره مرتضی شبانی و امیر حسین پرنیان مرمت گردید.

سرمدیان تصریح کرد کاربری این بنا که دارای 1600مترمربع است وشامل فضاهای بازو بسته از قبیل تیمچه ، سرا و یک هشتی که توسط آن به مجموعه بازار کاشان متصل میشود غالبا برای امور معاملات فرش در دوره قاجار بوده است.

وی در مورد ویژگیهای معماری این بنا اظهار داشت این مجموعه تاریخی که از بناهای تاریخی ارزشمند کاشان است علاوه بر هندسه ونظم دقیقی که زیبایی بنا را دوچندان نموده دارای تزئینات کم نظیری شامل یزدی بندی در گنبد وتزئینات معقلی در جداره ها وطاق ها ونقاشی ها روی اسپرها وداخل یزدی بندی ها می باشد.

مرتضی شبانی مرمتگر رسمی این اداره که مسئولیت اجرای این پروژه را به عهده دارد نیز گفته که تزئینات نقاشی این بنا در جایگاه خود از نظر تکنیک واجرا نسبت به دیگر آثار تزئینی وابسته به معماری دوره قاجار در کاشان نفیس ومنحصر به فرد می باشدوشیوه بوم سازی سطح کاراین نقاشی ها  که در نمونه های دیگر تزئنات نقاشی دیواری قاجار در کاشان کمتر یافت می شود بیانگرخلاقیت وتوانمندی هنرمندی است که مسئولیت اجرای تزئینات نقاشی بنا را به عهده داشته است. به طور کلی تزئینات نقاشی این بنا شامل خط کشی ،انواع متنوعی از حاشیه سازی ،ترنج های قرینه منقوش به مناظر لاجوردی ،تخته پنج های نقاشی شده وانواع متنوعی از پاباریکهای مزین به نقوش خطایی به همراه 4 فرشته بزرگ اندازه در دو اسپر ورودی وخروجی بنا به صورت قرینه می باشد که عمدتا با رنگهای لاجوردی ،اخرا و سبز اجرا شده ند .

مرتضی شبانی در پایان با توجه به اهمیت تاریخی وتزئینی این اثر ، عملیات مرمتی این بنا را از جمله پروژه های مهم مرمتی این اداره بر شمردوافزود :

عملیات مرمتی این پروزه در حال حاضر شامل پاک سازی گرد وغبار از روی اثر ، تثبیت با پریمال 5 درصد وموزون سازی رنگها در قسمتهای کمبود به همراه استحکام بخشی است و از آنجا که روند مرمتی در چنین اثری تخصص ویژه ی خود را می طلبد ونمیتوان شتابزدگی را بر آن اعمال داشت در حال حاضر روند مرمتی به صورت مداوم در حال انجام وخوشبختانه با توجه به وسعت کار بخش اعظمی از مرمت آن به پایان رسیده است .

است .