منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

چشمه سلیمانیه کاشان بعد از چهار دهه با برگزاری مراسم نوروزگاه میزبان میهمانان نوروزی گردید.

خبرنامه اداره
هدف از برگزاری مراسم نوروزگاه آگاهی بخشی وحفاظت از میراث معنوی وناملموس جشن باستانی نوروز و فرصت مناسبی برای بازخوانی ومعرفی آداب ورسوم منطقه فرهنگی کاشان می باشد.

تعداد بازدید : 28

تاریخ ثبت : يک شنبه 4 فروردين 1398


چشمه سلیمانیه کاشان بعد از چهار دهه با برگزاری مراسم نوروزگاه میزبان میهمانان نوروزی گردید.

مهران سرمدیان معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان از برگزاری مراسم نوروزگاه در محل چشمه سلیمانیه کاشان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری کاشان مهران سرمدیان هدف از برگزاری مراسم نوروزگاه را آگاهی بخشی وحفاظت از میراث معنوی وناملموس جشن باستانی نوروز اعلام کرد واظهار داشت نوروزگاه فرصت مناسبی برای بازخوانی ومعرفی آداب ورسوم منطقه فرهنگی کاشان می باشد.

وی با بیان اینکه امسال این مراسم در بنای تاریخی چشمه سلیمانیه که بعداز چهار دهه مرمت وبازگشایی شده برگزار می گرددجذابیت این برنامه را با گشت وگذار در چشمه سلیمانیه برای میمانان نوروزی دوچندان اعلام کرد .

سرمدیان افزود که چشمه سلیمانیه در ضلع جنوبی باغ تاریخی فین کاشان با فاصله چند متری واقع شده است که محل تامین وشرب آب باغ فین وباغات فین علیا وسفلی می باشد که این آب از عمق صخره ها وکوههای آهکی غرب کاشان به نام کوه دندانه وهفت کتل می جوشد.

ایشان تصریح کرد که بنا و صفه هایی که در اطراف این چشمه ساخته شده است مر بوط به دوران شاه سلیمان  صفوی می باشد که آن را به نام سلیمان صفوی ، چشمه سلیمانیه می نامند.

معاون مدیر کل ورئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری کاشان  با بیان اینکه در این مراسم در تمامی روزهای  ایام نوروز برنامه هایی از قبیل آئین اسفندی،پرده خوانی،ورزش زورخانه ،خیمه شب بازی ،هنرهای نمایشی ،سرنا نوازی ،اجرای رقص اسب چوبی ،انواع بازیهای بومی ومحلی ،نقالی امیر کبیر و برنامه های متنوع دیگر برگزار می شود به برگزاری نمایشگاه سوغات وصنایع دستی کاشان در حاشیه مراسم نوروزگاه نیز اشاره کرد.

وی در پایان اعلام کرد کلیه برنامه های نوروزگاه وبازدید از چشمه سلیمانیه بصورت رایگان انجام می گردد.