منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

ثبت سه رویداد فرهنگی کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور

خبرنامه اداره
آداب و رسوم پخت سمنوی نذری مشکات(مشکان) وآیین باران خواهی چشمه آب دراز روستای آزران و مهارت پخت شیره ی انگور کامو در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شدند.

تعداد بازدید : 48

تاریخ ثبت : شنبه 29 دي 1397


ثبت سه رویداد فرهنگی کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور

آداب و رسوم پخت سمنوی نذری مشکات(مشکان)  وآیین باران خواهی چشمه آب دراز روستای آزران  و  مهارت پخت شیره ی انگور کامو در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور  ثبت شد.

معاون مدیر کل و رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان از ثبت سه آئین سنتی - مذهبی کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان "مهران سرمدیان"با اعلام مطلب فوق افزود:ثبت آداب و رسوم پخت سمنوی نذری مشکات(مشکان) و آیین باران خواهی چشمه آب دراز روستای آزران و مهارت پخت شیره ی انگور کامو به عنوان سه رویداد فرهنگی- مذهبی کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.

سرمدیان با تاکید بر اینکه این اداره تاکنون 25 اثر میراث معنوی کاشان را در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسانیده گفت: ثبت ترجیع بند محتشم کاشانی که با مصرع" باز این  چه شورش است که در خلق عالم است "  شروع می شود و ابیات آن با گستره فرهنگی فراملی زینت بخش تکایا و حسینه ها  است،دانش پخت کلوچه سنتی و سوهان میرزا حسینی،دانش ساخت جوزقند برزک و قمصر،دانش نظام آبیاری چشمه ثلاثه جوشقان و استرک از پرونده های میراث  فرهنگی ناملموس در حوزه شهرستان کاشان است ،که در مرحله ثبت می باشند.

مسئول ثبت پرونده های میراث معنوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در ادامه خاطر نشان کرد: نذر پخت سمنو در حوزه ی فرهنگی شهر مشکات (مشکان)،جشن مذهبی است که صاحبان نذر در پی اتفاقی که برایشان رخ داده بدون توجه به سمنوی سفره ی هفت سین،در طول فصل زمستان به طور متناوب در منزل شان برگزار می کنند.

   عباس تراب زاده درباره آیین باران خواهی چشمه آب دراز روستای آزران نیز گفت: مردمان آزران و روستاهاى اطراف معتقدند امام زادگانی که برای پیوستن به امام هشتم به طوس می رفته اند در کنار چشمه آب دراز اتراق و استراحت  می کردند به همين علت اين چشمه مورد تقدس و احترام قرار گرفته است، طوری که برای طلب باران و برکت آب چشمه، در آخرین جمعه ی ماه خرداد در کنار چشمه جمع می شوند که در واقع روز خاص زيارتى اين چشمه است.

کارشناس مردم شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در مورد مهارت پخت شیره ی انگور کامو توضیح داد:اهالی کامو انگور بی دانه را به لحاظ کیفیت به دو نوع انگور سرچین و انگورشیره ای تقسیم می کنند انگورسرچین را به کشمش تبدیل و با انگور شیره ای، شیره می پزند.

آداب و رسوم پخت سمنوی نذری مشکات(مشکان) به  شماره  1684 و  آیین باران خواهی چشمه آب دراز آزران به شماره 1686  و  مهارت پخت شیره ی انگور کامو  به شماره    836  در تاریخ 28/8/97 در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده اند.