منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

طرح حفاظت و نجات‌بخشی درختان باغ فین و ساماندهی فضای سبز باغ فین

خبرنامه اداره
شستشوی درختان با صابون ارگانیک پالیزین، کاشت درختان میوه، ترمیم و حفاظت از درختان کهنسال آسیب دیده ، آزادسازی طوقه درختان کهنسال از زیر فشار پیاده روها ، تغذیه کلیه گونه های گیاهی از طریق محلول پاشی و استفاده در خاک با استفاده از کودهای شیمیایی و دامی، دفع آفات و بیماریها و علف های هرز ، مهار درختان در معرض خطر، گلکاری فصلی، پلاک گذاری درختان باغ فین وعملیات طعمه گذاری موریانه از مهمترین اقدامات صورت گرفته در طرح حفاظت و نجات‌ بخشی درختان باغ فین و ساماندهی فضای سبز باغ فین در سال 97 بااعتباری بالغ بر 520میلیون ریال از اعتبارات ملی انجام شد.

تعداد بازدید : 65

تاریخ ثبت : شنبه 26 آبان 1397


طرح حفاظت و نجات‌بخشی درختان باغ فین و ساماندهی فضای سبز باغ فین

معاون مدیر کل و سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از طرح حفاظت و نجات‌بخشی درختان باغ فین و ساماندهی فضای سبز باغ فین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان،مهران سرمدیان با اعلام خبر فوق افزود:شستشوی درختان با صابون ارگانیک پالیزین، کاشت درختان میوه، ترمیم و حفاظت از درختان کهنسال آسیب دیده ، آزادسازی طوقه درختان کهنسال از زیر فشار پیاده روها ،  تغذیه کلیه گونه های گیاهی از طریق محلول پاشی و استفاده در خاک با استفاده از کودهای شیمیایی و دامی، دفع آفات و بیماریها و علف های هرز ، مهار درختان در معرض خطر، گلکاری فصلی، پلاک گذاری درختان باغ فین وعملیات طعمه گذاری موریانه از مهمترین اقدامات صورت گرفته در طرح حفاظت و نجات‌ بخشی درختان باغ فین و ساماندهی فضای سبز باغ فین در سال 97 بااعتباری بالغ بر 520میلیون ریال از اعتبارات ملی انجام شد.
به گفته وی، شستشوی درختان با صابون ارگانیک پالیزین با هدف کنترل آفات گیاهی ،حفظ طراوت و شادابی فضای سبز، حذف ذرات آلاینده و گرد و خاک، بهبود وضعیت سبزینگی و شادابی درختان و همچنین افزایش طول عمر مفید آنها انجام شده است.
سرمدان ادامه داد: چیدن میوه درختان سرو  به منظور رشد بهتر و حداکثری برگ ها و ریشه ها، بالابردن مقاومت درختان نسبت به تنش ها و کاهش بار اضافه شاخه ها و کمک به حفظ تعادل و جلوگیری از شکسته شدن آنها از اقدامات زمان بر و مفیدی بود که امسال در برنامه کاری فضای سبز باغ قرار گرفت.

سرپرست مجموعه جهانی باغ تاریخی فین نیز ادامه داد: از جمله اقدامات اصولی و اساسی صورت گرفته در طرح حفاظت و نجات‌بخشی درختان باغ فین امسال ، آزادسازی طوقه درختان کهنسال از زیر فشار پیاده روها می باشد. وی افزود: متاسفانه در سنوات گذشته مفروش نمودن پیاده روهای باغ با استفاده از سنگ و سیمان همجوار با طوقه و تنه درختان کهنسال صورت گرفته بود که محدودیت زیادی برای زندگی درختان کهنسال ایجادکرده است.

باغ تاریخی فین کاشان در مجاور چشمه سلیمانیه با مساحت 23 هزار و 700 مترمربع سال 1314 در فهرست آثار ملی کشور و در سال 1390 نیز به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو ثبت شد.