منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

مرمت و نصب درهای چوبی خانه تاریخی صدوری

خبرنامه اداره
پاکسازی،تمیزکاری و رنگ زدایی در های چوبی این خانه با اعتباری بالغ بر ششصد و پنجاه میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام شده است.

تعداد بازدید : 76

تاریخ ثبت : شنبه 5 آبان 1397


با اعتباری بالغ بر ششصد و پنجاه  میلیون ریال و از محل اعتبارات ملی

مرمت و نصب درهای چوبی خانه تاریخی صدوری

معاون مدیر کل و سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از مرمت و نصب درهای چوبی خانه تاریخی صدوری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان"مهران سرمدیان" با تاکید بر اینکه خانه تاریخی صدوری یکی از خانه تاریخی معروف کاشان  است اذعان داشت: پاکسازی،تمیزکاری و رنگ زدایی در های چوبی  این خانه  با اعتباری بالغ  بر ششصد و پنجاه  میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام شده است.

سرمدیان،این بنا را متعلق به دوره  قاجار دانست و افزود: این خانه در محله پنجه شاه کاشان بنا گردیده که در گذشته بخشی از مجموعه تاریخی عطارها بوده که وجه تسمیه فعلی آن مربوطه به آخرین مالک آن یعنی خاندان صدوری است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان  ادامه داد:این خانه مشتمل بر دو حیاط می باشد و با تعداد 12 اتاق به سبک معماری گودال باغچه بنا شده و از نکات جالب توجه در مورد این خانه،وجود حمام به عنوان یکی از فضاهای خدماتی خانه می باشد که سال ها پیش در هنگام مرمت از زیر آوار نمایان شد.

مسئول دفتر فنی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان نیز ادامه داد : از جمله ویژگی های این بنا می توان به سادگی و بی آلایشی همراه با خلاقیت و هنرنمایی معمارانه در ساخت و فضاسازی و نیز  بهره گیری از حیاط مرکزی و استفاده از مصالح بومی اشاره نمود.

فرهادی گفت:پاکسازی ،تمیزکاری و رنگ زدایی درب های چوبی،مرمت و استحکام بخشی،ساخت،بازسازی و نصب در و پنجره های چوبی با طرح سنتی از اقدامات مهم این پروژه مرمتی می باشد.

یادآور می شود خانه تاریخی صدوری در تاریخ 19 خرداد ماه سال 1395 با شماره 31215  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.