منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

مرمت پشت بام کوشک و ساختمان مجاور مزرعه مبارک آباد روستای پنداس

خبرنامه اداره
مرمت پشت بام کوشک و ساختمان مجاور مزرعه با اعتباری بالغ بر سیصد میلیون ریال از اعتبارات ملی و از محل مشارکت خانه های ایرانی در حال انجام است.

تعداد بازدید : 62

تاریخ ثبت : پنج شنبه 26 مهر 1397


با اعتباری بالغ برسیصد میلیون ریال و از محل اعتبارات ملی

مرمت پشت بام کوشک و ساختمان مجاور مزرعه مبارک آباد روستای پنداس

معاون مدیر کل و سرپرست  اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از مرمت پشت بام کوشک و ساختمان مجاور مزرعه مبارک آباد روستای پنداس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان"مهران سرمدیان" با تاکید بر اینکه قدمت این مزرعه به اواخر دوره زندیه و اوایل قاجار باز می گردد اذعان داشت: مرمت پشت بام کوشک و ساختمان مجاور مزرعه با اعتباری بالغ بر سیصد میلیون ریال از  اعتبارات ملی  و از محل مشارکت خانه های ایرانی در حال انجام است.

سرمدیان با تاکید بر مزرعه مبارک آباد مجموعه کاملی از یک مزرعه روستایی است با عنصر رایج آن که مشتمل بر کوشک،فضای مزرعه،سلخ  آبگبر،و قنات اختصاصی می باشد  افزود:طراحی بدیع و هنرمندانه و منحصر به فرد کوشک میانی آن و طبیعت گرایی بارز در معماری و طراحی فضاهای آن و ترکیب و مرتبط نمودن هنرمندانه  4 عنصر طبیعی آب،باد،خاک و گیاه و عناصر مصنوع( بنای کوشک و قنات) و حتی خود انسان و ایجاد محیطی روح بخش ورویایی برای انسان از ویژگی های بارز این اثر تاریخی می باشد.

معاون مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اضافه کرد: بنای کوشک میانی در دو طبقه و تقریبا به صورت متقارن با زیر بنای 160 مترمربع در طبقه همکف و 13 متر مکعب در طبقه اول ساخته شده است.

سرپرست  اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان ادامه داد:مزرعه مبارک آباد از اسم مبارک گرفته شده است که نام همسر ابوالحسن همسر مالک و از خوانین روستا بوده است،گرفته شده است.

فرهادی،مسئول دفتر فنی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان نیز ادامه داد :سبک سازی بام ها،انتقال خاک و لایه های فرسوده بام به بیرون از خانه،استحکام بخشی سقف ها،اجرا و اصلاح چفت بام،اجرای غوره گل برای شیب بندی و اجرای اندود نهایی کاه گل پشت بام ها در دو لایه از اقدامات مهم این پروژه مرمتی می باشد.

مزرعه مبارک آباد در تاریخ 24/4/94 به شماره 31284 در فهرست آثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است.