منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

پشت بام های خانه تاریخی کامران مرمت شد

خبرنامه اداره
مرمت پشت بام های این خانه با اعتباری بالغ بر دویست میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام شد

تعداد بازدید : 36

تاریخ ثبت : جمعه 13 مهر 1397


اعتباری بالغ بردویست  میلیون ریال و از محل اعتبارات ملی

پشت بام های خانه تاریخی کامران مرمت شد

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از مرمت پشت بام های خانه تاریخی کامران  خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان"محسن جاوری" گفت: مرمت پشت بام های این خانه با اعتباری بالغ بر دویست میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام شد.

جاوری قدمت این خانه را مربوط به دوره قاجار دانست و افزود:خانه تاریخی کامران با مساحت حدود 400 متر بنا، یکی از  زیباترین خانه های تاریخی کاشان است که به شکل برونگرا و در دو طبقه- طبقه فوقانی و و طبقه زیر زمین- به صورت خشتی ساخته شده است.

جاوری اضافه کرد: در کاشان بیش از 700 خانه تاریخی وجود دارد که 90 مورد از این خانه ها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و کاشان 325 اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی کشور دارد.

مسئول دفتر فنی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان نیز ادامه داد :وجود یک هشتی کوچک در ورودی و نیز نیم طبقات در بنا باعث ایجاد سلسه مراتب و نیز ساماندهی فضایی بی نظیری در این خانه شده که نمونه آن فقط در  خانه های معروف کاشان به چشم می خورد.

فرهادی گفت: سبک سازی بام ها،انتقال خاک و لایه های فرسوده بام به بیرون از خانه،استحکام بخشی سقف ها،اجرا و اصلاح چفت بام،اجرای غوره گل برای شیب بندی و اجرای اندود نهایی کاه گل پشت بام ها در دو لایه از اقدامات مهم این پروژه مرمتی می باشد.

پرونده این خانه  تاریخی ارزشمند برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور فرستاده شده است  که امید آن  می رود این خانه نیز هر چه سریعتر در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردد.