منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

مرمت بخشی از دیواره های برج و باروی سلجوقی کاشان

خبرنامه اداره
محسن جاوری" با اعلام این خبر گفت: مرمت بخشی از دیواره برج و بارو ی سلجوقیان با اعتباری بالغ بر 600 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی و در حال انجام است.

تعداد بازدید : 36

تاریخ ثبت : سه شنبه 13 شهريور 1397


 

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از مرمت  بخشی از دیواره های برج و باروی سلجوقیان در شهر کاشان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان "محسن جاوری" با اعلام این خبر گفت:  مرمت  بخشی از دیواره برج و بارو ی سلجوقیان با اعتباری بالغ بر 600 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی و در حال انجام است.

محسن جاوری تاکید کرد: برج و باروی  سلجوقی از بناهاي سلطان جلال الدين ملكشاه سلجوقي ( 455- 485 ) است كه در سمت غرب كاشان متصل به باروي شهر ساخته شده ، داراي حصار و باروي ضخيم و معتبر با هشت برج مدور مرتفعي بوده است و  آثار و بقاياي بجا مانده از آن در نقاط مختلف شهر كاشان مشهود است.

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان افزود: برج و باروي اين قلعه نقش مؤثري در وضع نبرد و سرنوشت مهاجم و مدافع آن داشته است . از آن جمله در قرن حاضر همزمان با هرج و مرجهاي اوايل مشروطه كه كاشان قريب به پانزده سال گرفتار تاخت و تاز ياغيان گرديد،قلعه جلالي نيز شاهد آخرين صحنه هاي نبرد اين ماجراي خونين بود.

جاوری ادامه داد: اجرای داربست فلزی،تراشیدن اندودهای فرسوده بدنه،اجرای گچ و خاک،کف مال بدنه،اجرای اندود کاهگل بدنه،اجرای عملیات موریانه زدایی به روش ایجاد سد شمیایی از اهم  اقدامات این پروژه مرمتی است.

  مجموعه قلعه جلالي و يخچال هاي مجاور آن در تاريخ  03/12/1335  به شماره 1350  و همچنين قسمت هاي باقيمانده از برج و باروي در نقاط مختلف شهر در تاريخ  11/11/1355   به شماره 1357  در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده اند .