منوی اصلی
لینک های برتر
سال1398 سال رونق تولید. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

عمر نساجی کاشان 6 هزار سال است

خبرنامه اداره
نقش پارچه بر این قطعه سفال دلالت بر این واقعیت دارد که قدمت نساجی سنتی کاشان حداقل به شش هزار سال پیش باز می گردد.

تعداد بازدید : 32

تاریخ ثبت : سه شنبه 6 شهريور 1397


رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان:

عمر نساجی کاشان 6 هزار سال است

رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان از یافتن سندی مبنی بر پیشینه لااقی شش هزار ساله نساجی سنتی در این منطقه خبر داد.

محسن جاوری در نشست هم اندیشی نقش نشان های ملی در روند توسعه کاشان با اشاره به پیدا شدن قطعه سفالی در کاوش های اخیر سیلک اظهار داشت:نقش پارچه بر این قطعه سفال دلالت بر این واقعیت دارد که قدمت نساجی سنتی کاشان حداقل به شش هزار سال پیش باز می گردد.

وی در ادامه با اشاره به موقعیت ممتاز کاشان در حوزه فرهنگی و تمدنی عنوان کرد:قرارگیری در مسیر شاهراه تجاری در این حوزه به شمار میرفته جایگاه خطه کاشان را در عرصه تجارت و تولید، خاص و ممتاز نموده است.

رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان با یادآوری شرایط ویژه این منطقه در بخش صنعت و تولید خود کفایی کاشانی ها را در این حوزه متذکر شد و افزود:بر همین مبنا کاشان علاوه بر تولید ابریشم،تولید ککندخ مواد اولیه و کرم ابریشم نیز بوده است.

جاوری در بخش دیگری از سخنانش به آما کمی صنعت نساجی کاشان نیز اشاره داشت و عنوان کرد:هنرمندان کاشانی در این بخش تاکنون موفق به کسب 33 نشان ملی و 12 نشان اصالت یونسکو شده اند.

وی با بیان اینکه هنرمندان هنرهای سنتی کاشان دارای نشان درجه یک،دو و سه هستند  گفت:بر این اساس چهار  هنرمند دارای نشان درجه 1،شش هنرمند دارای نشان درجه دو،و چهر هنرمند کاشانی نیز نایل به نشان درجه 3 شده اند.

این مسئول تعداد هنرمندان فعال در نساجی سنتی را 200 نفر ذکر و اذعان داشت:این هنرمندان با 105 دستگاه  شعربافی،پنج دستگاه مخمل بافی و یک چادر شب به زنده ماندن هنر اصیل نساجی کمک می کنند.

شایان ذکر این این نشست به همت حوزه گردشگری شهرداری کاشان به عنوان یکی از برنامه های غرفه کاشان،شهر ملی نساجی در سی امین نمایشگاه ملی این هنر صنعت در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.