منوی اصلی
لینک های برتر
سال1397 سال حمایت از کالای ایرانی. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

مرمت و حفاظت ویژه درختان دیرزیست باغ فین کاشان

خبرنامه اداره
با بیان اینکه در حال حاضر تعداد درختان باغ، بالغ بر 360 اصله درخت کهنسال، 450 اصله درخت جوان، با میانگین سنی درختان قدیمی در حدود 350 سال و ارتفاع 18 تا 22 متر، مجموعه‌ای استثنایی را در بین باغ‌های ایرانی ایجاد کرده است که حفاظت و نگهداری آنها نیاز به تخصص‌و اقدامات ویژه دارد.

تعداد بازدید : 43

تاریخ ثبت : دو شنبه 8 مرداد 1397


مدیر کل  میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان:

مرمت و حفاظت ویژه درختان دیرزیست باغ فین کاشان

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، از مرمت و حفاظت ویژه درختان دیرزیست باغ فین کاشان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره  کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان،فریدون الهیاری گفت:

درختان دیرزیست باغ فین کاشان نه تنها ارزش تاریخی دارند، بلکه به عنوان نماد باغ ایرانی محسوب شده و ارزش ملی و جهانی دارند.

مدیر کل  میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان،با بیان اینکه در حال حاضر تعداد درختان باغ، بالغ بر 360 اصله درخت کهنسال، 450 اصله درخت جوان، با میانگین سنی درختان قدیمی در حدود 350 سال و ارتفاع 18 تا 22 متر، مجموعه‌ای استثنایی را در بین باغ‌های ایرانی ایجاد کرده است که حفاظت و نگهداری آنها نیاز به تخصص‌و اقدامات ویژه دارد.

به گفته وی همانند انسان‌که با افزایش سن، نیاز به نگهداری و مراقب ویژه دارند، درختان نیز از این امر مستثنی نیستند. به همین لحاظ توانسته‌ایم با همکاری و مساعدت مدیران شهرستان و استان، طرح‌های مهمی را در مورد بازپیرایی، بازسازی و احیای فضای سبز مجموعه تاریخی باغ فین کاشان اجرا کنیم.

الهیاری، چگونگی اجرای عملیات حفاظت و مرمت این درختان را بیان کرد و گفت: با همکاری متخصصان صاحب نظر، کلیه درختان باغ به طور دائم مورد پایش و بررسی دقیق قرار می‌گیرند.

الهیاری افزود: از سال‌های گذشته آسیب‌های ناشی از عوامل جوی نظیر بادهای شدید، بارش‌های سنگین و سرمازدگی خسارت‌هایی را به درختان وارد آورده بود که برخی از آنها می‌توانستند عامل جدی و تهدید کننده‌ای برای نابودی درختان محسوب شوند. به همین دلیل با بهره‌گیری از متخصص گیاه پزشکی، تک‌تک درختان مورد بازدید کارشناسی قرار گرفته و کلیه آسیب‌های ناشی از پوسیدگی‌ها، شکستگی‌ها، حفره‌ها، محل‌های زخم و آسیب‌های مشهود و یا پنهان، کشف و با مواد مخصوص مورد حفاظت قرار گرفتند.

الهیاری اضافه کرد: در سه فاز مختلف، طرح‌های بررسی و ساماندهی فضای سبز باغ فین کاشان را به اجرا در آوریم. خوشبختانه از طریق این طرح‌ها توانسته‌ایم وضع رویشی درختان کهنسال و دیرزیست باغ را که عموما سرو شیراز (کاشی) و چنار هستند، بهبود دهیم.

در پایان عسگری هیات علمی و استاد پژوهش گیاه‌پزشکی، مجری پروژه ترمیم و حفاظت درختان باغ فین کاشان از ارزش معنوی سروهای باغ فین کاشان در بین مجموعه درختان کهنسال و دیرزیست کشور منحصر به فرد گفت و تاکید کرد: این درختان نخبه بوده و با قدمتی بیش از 350 سال توانسته‌اند ناملایمات طبیعی را پشت سر گذارند.که همچون بناهای تاریخی و سایر میراث فرهنگی و ملی، این درختان با غنای ویژه‌ای که دارند نیاز به مراقبت دائمی و ویژه دارند.

باغ تاریخی فین کاشان با مساحت 23 هزار و 700 مترمربع در مجاورت چشمه سلیمانیه، سال 1314در فهرست آثار ملی و در سال 1390 در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد.