منوی اصلی
لینک های برتر
سال1397 سال حمایت از کالای ایرانی. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

کاشان میزبان نخستین نمایشگاه ملی صنایع دستی روستایی است

خبرنامه اداره
کاشان در شورای ملی صنایع دستی در هفته جاری جزء منتخبان هیات داوران بود و لوح ثبت آن به عنوان شهر ملی نساجی سنتی در هفته دوم شهریورماه رونمایی می شود.

تعداد بازدید : 44

تاریخ ثبت : شنبه 6 مرداد 1397


کاشان میزبان نخستین نمایشگاه ملی صنایع دستی روستایی است

معاون حوزه صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان با اشاره به انتخاب مرکز این شهرستان به عنوان شهر ملی نساجی سنتی، از برگزاری نخستین نمایشگاه صنایع دستی روستاهای کشور خبر داد.

محمد بینوا روز چهارشنبه در نشستی با خبرنگاران گفت: کاشان در شورای ملی صنایع دستی در هفته جاری جزء منتخبان هیات داوران بود و لوح ثبت آن به عنوان شهر ملی نساجی سنتی در هفته دوم شهریورماه رونمایی می شود.
وی افزود: همزمان با این رخداد تاریخی نخستین نمایشگاه ملی صنایع دستی روستایی در مشهد ارهال کاشان برگزار و پارچه زری بافته شده برای سنگ مقبره امامزاده سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) نیز رونمایی خواهد شد.
معاون حوزه صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان بیان کرد: تیر امسال هفت شهر و چهار روستا ثبت ملی شدند که شامل کاشان در نساجی سنتی، زنجان در ملیله، ایرانشهر در سوزن دوزی، بجنورد در گلیم (سفره کردی)، آباده در منبت، ایلام در گلیم نقش برجسته و شهرکرد در نمد بود.
او اضافه کرد: هنرمندان شهرستان کاشان تا کنون 33 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی را کسب کردند که از این تعداد 32 نشان در رشته نساجی است.
بینوا از نشان اصالت یونسکو به عنوان بالاترین نشان جهانی صنایع دستی نام برد و گفت: هنرمندان کاشانی در سه دوره ای که نشان اصالت یونسکو برگزار شده، موفق به دریافت 12 نشان اصالت صنایع دستی شدند.
وی ادامه داد: اصفهان با 102 نشان و مازندران با 12 نشان در این سه دوره موفق ترین استان ها در دریافت نشان اصالت صنایع دستی یونسکو بودند و پس از آنها شهرستان کاشان بالاتر از 28 استان دیگر قرار گرفت.
معاون حوزه صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان همچنین عنوان کرد: این شهرستان در سال جاری نیز 9 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی را در زمینه نساجی سنتی به نام خود ثبت کرد که از این میان چهار نشان برای دریافت نشان اصالت یونسکو در حوزه صنایع دستی نامزد شدند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان نیز در این نشست گفت: این منطقه یکی از کهن ترین شهرهای ایران در زمینه نساجی سنتی است و بر اساس سندهای باستان شناسی که آخرین آن گمانه زنی های 1395 تپه های هفت هزاره سیلک بود، یک توکن (نوعی اشیای حساب در دوره پیش از تاریخ) به دست آمد که روی آن نقشه یک پارچه است.
محسن جاوری افزود: توکن شامل گِلی است که روی یک سطح پارچه قرار می گیرد و آن را فشار داده اند و نقش این پارچه از 6 هزار سال پیش (هزاره چهارم پیش از میلاد و دوره سوم سیلک) روی آن پابرجاست.
وی با اشاره به دوام کم منسوجات بیان کرد: پارچه به لحاظ یافته ها در کاوش های باستان شناسی به عنوان یکی از موردهای بسیار انگشت شمار به ویژه دردوره پیش از تاریخ می باشد اما ماندن این نقش روی توکن بیانگر آن است که مردمان ساکن منطقه سیلک پارچه می بافتند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان همچنین از راه اندازی موزه نساجی در خانه تاریخی باکوچی خبر داد و عنوان کرد: اشیای به دست آمده به نمایش عمومی درخواهد آمد.
او در ادامه از کاشان به ویژه در دوره صفویه به عنوان یکی از قطب های انواع منسوجات سنتی مانند شعربافی، مخمل، ماهوت، زری بافی با فعالیت صدها کارگاه نام برد.
جاوری با اشاره به اقلیم گرمسیری کاشان گفت: وجود درختان توت بسیار برای تغذیه کرم ابریشم و تولید ابریشم نشانی دیگر از پیشینه نساجی این شهر است.
وی همچنین برخی نام های خانوادگی مانند چله دوان، زیلوچی، شعربافی، سیاهکار، زیلوچیان، و ابریشم چی را نشانه وجود پیشینه ای در پیوند نزدیک با صنعت نساجی برای کاشان عنوان کرد.
به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، 52 رشته صنایع دستی در این شهرستان فعال است.
شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر 365 هزار نفر در فاصله نزدیک به 200 کیلومتری شمال اصفهان واقع می باشد.