منوی اصلی
لینک های برتر
سال1397 سال حمایت از کالای ایرانی. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

شروع مرمت و راه اندازی فازدوم موزه بافته های سنتی و پیشه های وابسته (خانه تاریخی باکوچی)

خبرنامه اداره
خانه تاریخی باکوچی که به خانه سپیده کاشانی شاعره نامدار معاصر نیز شهرت دارد، مربوط به دوره قاجاريه است و در مسیر گردشگری بافت تاریخی کاشان قرار دارد که مرمت فاز دوم این خانه با اعتباری بالغ بر نهصد و چهل میلیون ریال از محل اعتبارات ملی در حال انجام است.

تعداد بازدید : 324

تاریخ ثبت : دو شنبه 18 دي 1396


با اعتباری بالغ بر نهصد و چهل میلیون ریال و از محل اعتبارات ملی

شروع مرمت و راه اندازی فازدوم موزه بافته های سنتی و پیشه های وابسته (خانه تاریخی باکوچی)

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان،از  شروع مرمت و راه اندازی فاز دوم موزه بافته های سنتی و پیشه های وابسته (خانه تاریخی باکوچی) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان"محسن جاوری" گفت: خانه تاریخی باکوچی که به خانه سپیده کاشانی شاعره نامدار معاصر نیز شهرت دارد، مربوط به دوره قاجاريه است و در مسیر گردشگری بافت تاریخی کاشان قرار دارد که مرمت فاز دوم  این خانه با اعتباری بالغ بر نهصد و چهل میلیون ریال از محل اعتبارات ملی در حال انجام است.

 جاوری با تاکید بر اینکه این خانه یکی از  خانه های تاریخی  و با ارزش شهر کاشان است که هم حیاط اندرونی و هم بیرونی و هم گودال باغچه دارد تصریح کرد: این بنا در دو طبقه ، به گونه ای احداث شده که ورودی آن به طبقه میانی راه می یابد و حیاط اندرونی به صورت چهار طرف ساخت می باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان ادامه داد: از فضاهای اصلی معماری این خانه می توان به سرداب، دو باد گیر، شاه نشین، پنج دری، هشتی ورودی، شارم، مهتابی و حوض خانه اشاره نمود. اندرونی این خانه یک حیاط کوچک هشت ضلعی دارد. یک باغ نیز متعلق به این خانه است که توسط راهی که از زیر گذر عام عبور می کند به یکدیگر ارتباط دارند.

جاوری ادامه داد:پاکسازی حیاط ،مرمت و زیرسازی بدنه های حیاط و داخل اتاق ها،مرمت و ساماندهی پشت بام شامل سبک سازی،استحکام بخشی و اجرای عایق رطوبتی و اجرای ختایی فرش بام،اجرای چفت لب بام،مرمت و اجرای دیوار آجری و مرمت و اجرای سقف از اقدامات مهم فاز دوم این پروژه مرمتی می باشد.

خانه باکوچی در تاریخ 8 اسفند 1377 با شماره ثبت 2267 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است این خانه قرار است به عنوان موزه  بافته های سنتی و پیشه های وابسته در آینده ای نزدیک به بهره برداری برسد.

در حال حاضر چهار موزه تاریخی و فرهنگی در شهرستان کاشان وجود دارد که آماده بازدید از گردشگران است.

موزه ملی کاشان، موزه مشارکتی مردم شناسی برزک، موزه اسباب بازی و عروسک و موزه هنرهای تجسمی دکتر شیبانی موزه های موجود در شهرستان کاشان هستند.