منوی اصلی
لینک های برتر
سال1397 سال حمایت از کالای ایرانی. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

مرمت گور خمره ای مکشوفه در محدوده محوطه باستانی سیلک

خبرنامه اداره
گور خمره به دست آمده در محوده محوطه باستانی سیلک با قدمت اشکانی در حدود 2000 سال در حال مرمت و باززنده سازی می باشد.

تعداد بازدید : 262

تاریخ ثبت : شنبه 18 آذر 1396


مرمت گور خمره  ای  مکشوفه در محدوده محوطه باستانی سیلک

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی محوطه باستانی سیلک از آغاز مرمت گور خمره مشکوفه سیلک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان،محسن جاوری  گفت: گور خمره به دست آمده در محوده محوطه باستانی سیلک با قدمت اشکانی در حدود 2000 سال در حال مرمت و باززنده سازی می باشد.

جاوری اذعان داشت: این خمره 5 سال پیش به صورت اتفاقی از یکی از منازل اطراف سیلک پیدا شد و این اداره در نظر دارد پس از اتمام مرمت این گور خمره را در محوطه باستانی سیلک در معرض دید عموم بگذارد.

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی محوطه باستانی سیلک ادامه داد: روش واحدی برای دفن اموات در دوره اشکانی وجود نداشت. مردم هر قسمت از این امپراتوری بزرگ، مردگان خود را مطابق فرهنگ بومی خود دفن می کردند و این احتمال می رود اشکانیان در این منطقه از روش تدفین گورخمره برای دفن مردگان خود استفاده می کرده اند.

محوطه باستانی سیلک ، قدمتی بیش از هفت هزار و 500 سال در محافل علمی و باستان شناسی ایران و جهان به عنوان یکی از خاستگاه های تمدن بشری شناخته می شود که آثار تاریخی به دست آمده از این محوطه باستانی یادآور خاطره هزاران سال سیر زندگی و تمدن در منطقه است.
تحقیقات و کاوش های سال 1388 در بخش شمالی این محوطه قدمت لایه های نخستین تمدن سیلک را بیش از هشت هزار سال مرتبط کرده است.
نخستین بار یک هیات فرانسوی به سرپرستی رومن گریشمن در حدود سال 1312 هجری شمسی در سیلک به کاوش و حفاری پرداختند و با بدست آمدن آثار و اشیای سفالی و فلزی از دل تپه ها، به نتایج شگفت انگیزی دست یافتند و اهمیت این منطقه در سیر تمدن بشری به جهانیان آشکار ساختند.
محوطه باستانی سیلک کاشان در 24 شهریور1310 به شماره 38 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
تپه های باستانی سیلک در جاده فین کاشان نزدیک باغ تاریخی فین قرار دارد.