منوی اصلی
لینک های برتر
سال1397 سال حمایت از کالای ایرانی. ::: پایگاه اینترنتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان کاشان
مسابقه عکاسی
مجموعه باغ موزه فین - میراث جهانی
محوطه باستانی سیلک
مسجد و مدرسه آقابزرگ
موزه ملی کاشان
ربات گردشگری
کارگاه صنایع دستی
بادگیرخانه تاریخی بروجردی

برگزای اولین کارگاه آشنایی با عوامل بیولوژیک مخرب آثار تاریخی در کاشان

خبرنامه اداره
اولین کارگاه آشنایی با نقش تخریبی و روش‌های کنترل عوامل بیولوژیک آسیب‌رسان در بناها و آثار تاریخی با حضور "خانم مرضیه صفار" از اساتید دانشگاه و کارشناس موسسه کراتر از کشور فرانسه و جمعی از کارمندان و پرسنل یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان و آران و بیدگل در سالن جلسات مجموعه جهانی باغ تاریخی فین برگزار شد.

تعداد بازدید : 239

تاریخ ثبت : چهار شنبه 8 آذر 1396


برگزای اولین کارگاه آشنایی با عوامل بیولوژیک مخرب آثار تاریخی در کاشان

اولین کارگاه آشنایی با نقش تخریبی و روش‌های کنترل عوامل بیولوژیک آسیب‌رسان در بناها و آثار تاریخی با حضور "خانم مرضیه صفار" از اساتید دانشگاه و کارشناس موسسه کراتر از کشور فرانسه و جمعی از کارمندان و پرسنل یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان و آران و بیدگل در سالن جلسات مجموعه جهانی باغ تاریخی فین  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان ،محسن جاوری گفت: در این کارگاه آموزشی سه ساعته که با همکاری پایگاه پژوهشی شهر تاریخی یزد برگزار شد، هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را بالابردن سطح آگاهی در خصوص آشنایی با عوامل بیولوژیک آسیب‌رسان به بناهای تاریخی و روش کنترل آن برشمرد.

مرضیه صفار کارشناس پایگاه تاریخی یزد با بیان این که آسیب‌های ناشی از فعالیت عوامل بیولوژیک روی آثار و بناهای تاریخی معمولاً زیان‌بار، پرهزینه و جبران ‌ناپذیر است، گفت: متاسفانه خسارت عوامل بیولوژیک به بناها و آثار تاریخی به‌ دلیل کند و غیرمحسوس بودن فعالیت موجودات زنده و دانش اندکی که در مورد شناسایی تأثیر این‌گونه فعالیت‌های موجودات روی مواد و مصالح وجود دارد، کمتر مورد توجه واقع شده است.

وی،پایش را موضوعی مهم دانست و عنوان کرد: «با توجه به اینکه عموما منشأ آلودگی عوامل بیولوژیک در نقاطی قرار گرفته که محسوس نیست از همین رو، برای از بین بردن عوامل بیولوژیک مخرب در بناهای تاریخی شاخص نیاز به برنامه منظم پایش وجود دارد.

به گفته این کارشناس، برای به حداقل رساندن آسیب‌های عوامل بیولوژیک نیاز به نگاه دانش‌محور و تخصصی است و موفقیت آن نیز وابسته به برنامه‌ریزی منظم برای اجرای و تامین هزینه‌های سالیانه است.

وی با اشاره به این که در این کارگاه به صورت اختصاصی به روش‌های پیشگیرانه و کنترل موریانه‌ها در بناهای تاریخی پرداخته خواهد شد، بیان کرد: سرفصل های این کارگاه آموزشی شامل معرفی آفات ساختمانی، فرسودگی زیستی در بناهای تاریخی، وابستگی متقابل اقلیم و معماری، زیست‌ شناسی موریانه‌ها، روش‌های پیشگیرانه در برابر آسیب موریانه، روش‌های کنترل آسیب موریانه و آشنایی و حفاظت از میراث گلین است.